Ženská bylinná napářka

Co je to ženská bylinná napářka?

Pravidelná péče o ženské tělo pomocí horké páry a svařených bylin je běžná v mnoha tradičních kulturách světa. I na území země české a slovenské to kdysi bylo nedílnou součástí. V afrických zemích, kde je velký nedostatek vody používají ženy k očistě pouze kouř ze zapálených bylin tzv. „vykuřování“. V jiných zemích bylo zase typické například použití celotělové bylinné napářky. To a mnohem více jsem se dozvěděla letos v únoru na celodenním semináři od Moniky Valové ze Steamy.

Jak jsem se o napářce dozvěděla?

Pamatuji si, jak se o ženské napářce zmiňovala moje dula, když jsem u ní byla na návštěvě pár měsíců po mém porodu. Říkala, že by mohla mít pozitivní účinek na migrény a bolesti hlavy.

Teoreticky jsem se o napářce později dočetla i díky sociálním sítím Moniky Valové, protože její příspěvky pod profilem „Sebevědomá rodina“ sleduji už delší dobu.

Koncept napářky mi přišel velmi zajímavý, četla jsem si různé zkušenosti a příběhy žen. Pořád jsem ale nedošla k vlastní praktické zkušenosti s horkou parou.

Koncem roku 2019 jsem se dozvěděla o otevření prvního ženského wellness s bylinnou napářkou v Praze. Wow 😊 Další impuls, rozhodovala jsem se, zda půjdu napářku vyzkoušet do salonu.

Kurz pro poskytovatele ženské bylinné napářky

V únoru letošního roku se mi ukázala ještě lákavější nabídka. Celodenní kurz ženské napářky vedený právě Monikou Valovou, kterou tak dlouho sleduji. Ještě jsem si ověřila možnost hlídání dětí (ten víkend jsme měli trávit u rodiny. Jupí! Přihlásila jsem se.

S láskou na tu únorovou sobotu vzpomínám. Informacemi nabitý seminář v příjemném a velmi komorním ženském kruhu. A zároveň dvě praktické „ochutnávky“ napařování. První krátká napářka se zabalením do pasu a druhá delší „celotělová“ parní sauna– se zakrytím pláštěm od země až ke krku.

Během semináře jsme si mohly vyzkoušet a osahat všechny druhy stoliček a pomůcek k bylinné napářce. Na konci po zodpovězení vědomostního kvízu jsme obdržely certifikát pro poskytovatele ženské bylinné napářky a s vděčností jsme se rozloučily.

Celý den se rozplynul rychle jako pára nad hrncem a musím přiznat, že se mi vůbec nechtělo ven do mrazu a zpátky na vlak na cestu domů.

Napářka pro všechny ženy

Napářka se hodí pro každou ženu, od dospívajících dívek po ženy po menopauze. Hodí se i pro podporu plodnosti, pro ženy na konci těhotenství (od ukončeného 38 tt.), pro hladší průběh porodu, na očistu po šestinedělí (po vaginálním porodu již během šestinedělí) a samozřejmě napářka může být rituálem a běžnou péčí pro ženy bez potíží. Podle zdravotního stavu ženy se pak určuje délka napářky, druh napářky a vhodná doba pro napařování.

Osobní zkušenost

Já sama jsem na kurzu zjistila, že můj cyklus je lehce kratší než optimální a zdravý 28 a více denní a hodí se pro mne krátká 10minutová napářka cca 20. den cyklu. V následujícím týdnu jsem se akorát do této fáze dostala a doma si napářku připravila z vlastních sušených bylin. Napařovala jsem „primitivním“ způsobem nad hrncem u gauče a i tak jsem si napářku užila. Od té doby jsem napařovala dvakrát, jednou ještě improvizovaně a podruhé už na pohodlné napářkové stoličce. Konečně jsem si objednala svou vlastní dřevěnou napařovací stoličku Gazelle a k ní i bylinkové směsi od Steamy.

 

Napářka je velmi uvolňující a příjemná, je ideální provádět těsně před spaním a po napaření se už přesunout do postele. Délka mého cyklu zatím odolává ale určitě ještě vytrvám 😊

Kateřina Zelená
Jsem certifikovanou laktační poradkyní a kontaktní dlouhodobě kojící matkou dvou dětí. Ukazuji nastávajícím rodičům možnost připravit se na hladký začátek kojení. Zároveň nabízím podporu všem ženám, které již kojí nebo o kojení uvažují. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.