Společné spaní a kojení – úleva pro všechny!

Společné spaní jde ruku v ruce s kontaktním rodičovstvím a především s kojením, dlouhodobým kojením.

Bez společného spaní si neumím svůj život už vůbec představit.

A nedokážu si představit, jak náročné musí být každodenní fungování s plně kojeným dítětem bez společného spaní.

Několikrát za noc vstávat, bdít při kojení a potom zase ukládat dítě do jeho postýlky a riskovat, že se přendáváním opětovně vzbudí, nebo se vzbudí nespokojeností z opětovné ztráty kontaktu po kojení. Potom se přesunout zpátky do své postele a snažit se z úplného probuzení znovu usnout, což může trvat. Může se dokonce stát, že než zvládne žena znovu úplně usnout, dítě se znovu probudí na kojení. A takhle pořád dokola a po celou noc.

Zní to dost náročně, že?
A co takhle, kdyby se někdo tímto stylem dopracoval k dlouhodobému kojení? Upřímně, já osobně nikoho takového neznám.

Kojo-spaní (asi tak bych přeložila termín Breastsleeping)

Tento pojem zavedl odborník na dětský spánek James McKenna z Univerzity Notre Dame. Výraz „Breastsleeping“ znamená spaní matky v těsné blízkosti jejího dítěte s průběžným nočním kojením. V dnešní společnosti je takovéto společné spaní a kojení z důvodu strachu, viny nebo mylných informací často odsuzováno.

Kojo-spaní je normální, je to biologická norma lidského druhu. Savci spí spolu se svými mláďaty.

Normalizujme kojo-spaní! Je zdraví prospěšné, bezpečné, poskytující upokojení a je normální.

Společné spaní dovoluje kojící ženě v průběhu noci několikrát nakojit své dítě, aniž by se úplně probudila. Často kojí v polospánku a vůbec netuší, kolikrát se její dítě nakojilo.

Moje mladší dcera mi nedávno řekla, že jsem „mínko-mat“, „mínko“ je v jejím slovníku výraz pro mateřské mléko. A mně došlo, že vlastně ano. Žena která kojí v průběhu noci, aniž by se úplně budila, je pro dítě takový „mlékomat“.

Tělo je dokonalé a nepotřebuje bdělou mysl, aby zabezpečilo potřeby vlastního kojence.

Jaká byla naše cesta ke společnému kojo-spaní?

Před porodem prvního syna jsme klasicky nakoupili dětskou postýlku, teda vlastně postýlky tři – pořídili jsme rovnou postýlku i k oběma prarodičům. Když přijedeme na návštěvu, tak tuhle nezbytnou výbavu musíme mít, no ne?

Ještě, než se Ondra narodil, rozhodli jsme se u naší postýlky odšroubovat bočnici, a naopak postýlku přišroubovat napevno k naší manželské posteli, aby vznikl takzvaný balkónek. Po příjezdu z porodnice jsem se nějakou dobu snažila do balkónku syna po kojení odkládat. No postupně mi to připadalo jako zbytečné úsilí a malý kojenec získal trvalé spací místo přímo u zdroje. V dětské postýlce občas skončila záda nebo končetina některého z nás rodičů. Byl to odkládací pult na oblečení, hračky a knížky. S postýlkami u prarodičů to dopadlo velmi podobně. Jednu z nich jsme snad v životě nepoužili.

Takhle jsme si spali až do druhého porodu a příchodu naší dcery. Klasická manželská postel začala být pro dva dospělé a dva kojence hodně nedostačující.

Učinili jsme rozhodnutí a nechali si vyrobit dřevěnou postel na míru. Postel má 270cm na šířku a zaplňuje téměř celý prostor naší ložnice. Je to ale úžasný komfort pro společné rodinné spaní, přála bych to každému. O mé cestě k úspěšnému kojení je více tady a o dlouhodobému kojení si můžete přečíst ve článku zde.

A tak si spolu kontaktně spíme, čas plyne a pořád jsme tam čtyři. Dvě tandemově kojené děti, já a můj muž. Občas už starší syn usne při vyprávění pohádek, ale nikomu se zatím ze společné postele nechce. Komfort k nezaplacení a jedno z nejlepších rozhodnutí!

Normalizujeme kojo-spaní. 😊

PS. Pokud se teprve na úspěšný začátek kojení chystáte, mohl by Vám být k užitku můj Manuál předporodní přípravy na kojení.

Pro otázky a sdílení ohledně přípravy na kojení Vás zvu do své fb skupiny Příprava na kojení.

Kateřina Zelená
Jsem certifikovanou laktační poradkyní a kontaktní dlouhodobě kojící matkou dvou dětí. Ukazuji nastávajícím rodičům možnost připravit se na hladký začátek kojení. Zároveň nabízím podporu všem ženám, které již kojí nebo o kojení uvažují. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.