Oslava ženství

Právě dnes, 28. května, se slaví mezinárodní den menstruace. Menstruace je normální součástí života každé ženy. Je to známka dobrého zdraví a plodnosti.

Ne jenom život žen, ale i život mužů ovlivňuje menstruační cyklus. Nevědomý přístup k menstruaci jako k něčemu obtěžujícímu, co by se mělo raději skrýt a dělat že neexistuje, není zrovna šťastný. V dnešní době se miliony žen učí znovu oslavovat svoje ženství a přijímat svůj menstruační cyklus. I mnoho mužů už pochopilo, že pokud budou z menstruační proměnlivostí žen vědomě pracovat, jejich vztahy ať už osobní či pracovní to ulehčí.

Nechci se teď rozepisovat ohledně ženské proměnlivosti v jednotlivých fázích cyklu. To třeba příště.
Jak zdravý měsíční cyklus vypadá jsem se dozvěděla také od Moniky Valové na kurzu ženské bylinné napářky, více o ni se můžete dočíst v mém článku zde.

Zrovna dnes jsem se ale zamyslela v autě nad takovým připodobněním. V mé hlavě se vyjevilo podobenství menstruační fáze cyklu a období šestinedělí po porodu. Zdánlivě jiná témata….

Obě období spojuje krvácení. Je to období regenerace. Po porodu se tělo čistí a zbavuje všeho přebytečného po předcházejícím těhotenství. V šestinedělí by kromě kojení a péče o dítě měla žena především odpočívat, ležet a nabírat síly do dalšího období.
V menstruační fázi cyklu se ženské tělo zbavuje a čistí nepotřebné tkáně, protože není těhotné. Stejně jako v období šestinedělí i v období menstruace žena potřebuje více spát, odpočívat a regenerovat, aby měla více energie a sil do nového cyklu.

Říká se, že čím lépe si žena odpočine v šestinedělí, tím více energie nabije do dalšího života. V menstruační fázi to pak platí opakovaně v každém cyklu. Učme se proto respektovat tyto období ve svém životě (životě žen) a berme je jako investici do následujícího spokojenějšího života ženy, její rodiny a potažmo i celé společnosti.

Krásný den menstruace ať už jste v jakékoliv fázi cyklu!

Kateřina Zelená
Jsem certifikovanou laktační poradkyní a kontaktní dlouhodobě kojící matkou dvou dětí. Ukazuji nastávajícím rodičům možnost připravit se na hladký začátek kojení. Zároveň nabízím podporu všem ženám, které již kojí nebo o kojení uvažují. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.