Můj příběh

Jsem certifikovanou laktační poradkyní Mamila a kontaktní matkou dvou dětí. Ukazuji nastávajícím rodičům možnost připravit se na hladký začátek kojení. Zároveň nabízím podporu všem ženám, které již kojí nebo o kojení uvažují.

Kdo jsem dnes?

Jsem žena a milující manželka, která si užívá všech podob sama sebe ve své ženské proměnlivosti. Žena – matka, která naplno využívá potenciál svého ženského těla. Mám důvěru ve své tělo, v jeho schopnost počít, přirozeně porodit a dlouhodobě kojit. Kojila jsem dlouhodobě své dvě děti a spolu s mým mužem sdílíme péči a kontaktní rodičovství.

Pochybnosti a nejistota

Před početím a během těhotenství s prvním synem jsem ale neměla takhle jasno.
Nevěřila jsem ve vlastní ženskou sílu. Musíte tohle a nesmíte tamto. Nechala jsem o svém těle rozhodovat jiné. V třetím trimestru jsem si vyslechla věty jako „Abychom Vás tu nenechali pobíhat s velkým dítětem v břiše, které ani nedokážete porodit!“
Neměla jsem moc příležitostí vidět kojící ženy, matky přirozeně naplňující potřeby svých dětí mimo domov.
Všude a od všech zněly rady o nutné výbavičce před porodem v podobě šidítek a dalších umělých náhrad prsu. To se mi nelíbilo, nesouhlasila jsem s tím. Cítila jsem, že to chci pro sebe a své děti jinak.
Měla jsem pochybnosti, zda to, co cítím si lze vůbec dnes obhájit. Zda na to mám právo.

Nejdůležitější bylo rozhodnutí – převzetí odpovědnosti do vlastních rukou

Rozhodla jsem se rodit v menší více respektující porodnici a na porod a kojení se připravit. V rámci předporodního kurzu jsem absolvovala i lekci o kojení od laktační poradkyně, ta mi dodala potřebnou sebejistotu a potvrdila mi, že můžu věřit svému tělu a miminku.
A tak se stalo, že u prvního syna jsem si obhájila přirozený porod, ale nezažila podpůrné šestinedělní oddělení. Ustála jsem si své výlučné kojení do 6 měsíců a dále kojila na požádání i při synově postupném ochutnávání jídla. Když byl synovi rok, počali jsme dceru a vše v těhotenství probíhalo dle mého přání - kontinuální péče porodní asistentky a duly a přirozený porod. Kojila jsem po celou dobu těhotenství a tak jsem se po porodu prokojila k tandemu mých dvou dětí a jsem šťastná a vděčná, že to tak je. Aktuálně kojím 4,5 roku v kuse, z toho přes 2,5 roku tandemově. 

Vzdělávání

Po dobu mateřství jsem se začala ještě více zabývat a číst si o přirozených porodech, kojení, ženském těle a jeho schopnostech. Zatoužila jsem se v této oblasti, která mi dávala hluboký smysl více seberealizovat. Když byl dceři rok, přihlásila jsem se na kurz pro laktační poradkyně, zvládla ho za podpory mého muže absolvovat a úspěšně zakončit zkouškami jako certifikovaná laktační poradkyně.
Začala jsem se podílet na vedení podpůrných mateřských skupin při kojení, kterých jsem se sama účastnila od jara 2016. Pustila jsem se do praxe v podobě laktačních poporodních návštěv, předporodních příprav na kojení a podpůrných skupin při kojení. Dále pokračuji v pravidelném pokročilém vzdělávání pro poradkyně. V únoru 2020 jsem absolvovala kurz pro poskytovatelky ženské bylinné napářky od Moniky Valové. Dále se vzdělávám v oblasti ženského těla a přirozených porodů - v květnu 2020 jsem byla přijata do výcviku na porodní dulu.

Zkušenosti z praxe

Kojení je přirozené pro ženu i dítě, ale vlivem změn ve společnosti a zásahů do přirozených procesů těla často náročné. Novopečená matka se poprvé setká s kojením až u svého miminka, nemá předobraz kojení v mysli. Je zaskočena a novou situací a nemá často podpůrné prostředí.  Chci ženy povzbudit, že pokud se rozhodnou, vědomě se na začátek kojení připraví, můžou zažít hladký začátek kojení i jeho pohodové pokračovaní. 
Často mi kamarádky i klientky říkají věty jako: „Kéž bych se byla informovala o kojení předem!“ „Škoda, že jsem tě neznala před porodem!, „S druhým potomkem se na Vás ráda obrátím, hned v porodnici, protože to je asi nejlepší moment pro to, aby kojení bylo úspěšné.“
„O přípravě na kojení se vůbec nemluví! Přitom je to tolik potřeba!“

Laktační poradenství a předporodní přípravy

A tak jsem se rozhodla své zkušenosti sdílet a zaměřit svou laktační poradenskou činnost především na předporodní přípravy na kojení.

Chci nabídnout svým klientkám kvalitní předporodní přípravy, které jim dodají důvěru ve vlastní tělo a pomohou jim předcházet nepříjemnostem a potížím, které se mohou po porodu při kojení vyskytnout. Zvýšit jejich šanci na jejich bezproblémové výlučné kojení během prvních šesti měsíců a pohodové navazující dlouhodobé kojení.