Co mi pomáhá v čase změn?

Již před 11 dny, když bylo jasné, že budou přibývat karanténní opatření a situace se bude ze dne na den měnit, jsme udělali velkou změnu. Přesunuli jsme se z Prahy na maloměsto, odkud s mužem oba pocházíme. Máme tu k dispozici zahradu a děti, tak mají prostor k pohybu venku, na rozdíl od pražského bytu.

Management změny

Ve čtvrtek dopoledne, než jsme se autem přemístili muž absolvoval pracovní školení s příznačným názvem „Management změny“. Ano, opravdu aktuální téma. Dostala jsem od něj zadání sbalit si věci „na víkend až neurčito“. A tak jsem taky udělala. Nemáme s sebou moc věcí a zjišťuji, že je to v pořádku, minimalismus mi vyhovuje. Oblíbené oblečení, dokumenty, hygiena, nějaký hardware a je to. Hlavně, že jsme jako rodina pohromadě.

Osobní pomůcky v čase změny

Dnes venku začalo pršet a ochladilo se, a tak se pouštím po delší době do psaní.

Dlouho jsem přemýšlela, zda napsat článek k aktuální situaci ve společnosti. Nechci omílat informace, které se dozvíte v médiích. Rozhodla jsem se zaměřit na šíření pozitivní energie a nápadů.

Co mi tedy pomáhá v čase změn? Jak si udržet klid a dobrou náladu?

V prvé řadě chci vyjádřit vděčnost za dlouhodobé kojení. Na psychickou a fyzickou pohodu mých dětí i mne má dlouhodobé kojení blahodárný vliv. Zároveň tím podporuji naši obranyschopnost a to se v tomto čase obzvlášť hodí.

 

Tady je potom můj osobní seznam činností pro vnitřní pohodu:

 • Užívat si dětskou radost – naše děti, když je zrovna nic netrápí dokáží šířit pozitivní energii kolem sebe. Ta bezstarostná radost je „nakažlivá“, stačí se nebránit a nechat se vtáhnout.
 • Projevit kreativitu – tančit, kreslit a malovat s dětmi každý den – to je dobré na rozehnání splínů
 • Hezky se oblékat – doma i na zahradu pohodlně ale slušivě, stejně jako v „běžný den“ – co na tom, že jsou omezené vycházky – příležitost cítit se v oblečení dobře je ideální právě tady a teď
 • Vyhýbat se televizi – zpravodajství, zjistila jsem již v prvních dnech, že mi to výrazně nedělá dobře, zásadní a aktuální informace se stejně dozvím z hlášení nebo na internetu. Výjimka televize je, když se s dětmi díváme občas na pohádky. Zvlášť teď při nepřízni počasí.
 • Pozorovat jarní přírodu – několik dní teď bylo krásně, na zahradě pučely nové květy, lítali motýli, včely, čmeláci, kosi…..taková krása, jenom se zastavit a pozorovat, času na to teď máme dost.

 • Práce na zahrádce – sázení a pěstění – v předchozích dnech jsme se s rodinkou činili i na zahrádce, pletí, rytí, sázení semínek a další „uzemňovací“ činnosti jsou velmi příjemné.

 

 • Experimentovat v kuchyni – co můžeme uvařit ze zásob abychom nemuseli stále nakupovat, možnosti jsou nekonečné. Kuchařské experimenty bez receptu mě baví.
 • Sbližovat se s mužem – v posledních dnech trávíme nezvykle většinu času pohromadě a tak máme více příležitostí pro mužsko-ženské sbližování.
 • Být laskavá k sobě i k ostatním – jasně, ne vždycky se to daří podle představ, ale snažím se o to. S laskavostí je vše hned jednodušší.
 • Cvičit jógu, meditovat, dýchat – zkouším si několikrát do týdne vyhradit čas na cvičení jógy, meditaci, nebo dechové cvičení. Velmi pozitivně se to odráží na mé vnitřní pohodě. Řekla bych, že tato práce na sobě je pro mě stěžejní pro dlouhodobé udržení vnitřní rovnováhy.
 • Sledovat svůj cyklus – ať se děje co se děje, my ženy jsme prostě cyklické. Je pro mě důležité pozorovat a respektovat ve svém fungování fázi cyklu ve kterém se nacházím. Před pár dny, jsem si objednala nové menstruační kalhotky, abych se těšila na pohodovou menstruační fázi a nemusela běhat po obchodech.

Doufám, že Vás alespoň některý bod ze seznamu zaujal a inspiroval. Co děláte aktuálně pro dobrou pohodu vy? Zajímají mne další náhledy.

Kateřina Zelená
Jsem certifikovanou laktační poradkyní a kontaktní dlouhodobě kojící matkou dvou dětí. Ukazuji nastávajícím rodičům možnost připravit se na hladký začátek kojení. Zároveň nabízím podporu všem ženám, které již kojí nebo o kojení uvažují. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.